menu zamknij menu

IV Warsztaty pisania ikon w Sandomierzu

Z błogosławieństwa Ordynariusza Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, abp Abla w dniach 15.11. – 21.11 br., miało miejsce kolejne spotkanie parafian i sympatyków Parafii Prawosławnej w Sandomierzu na IV warsztatach pisania ikon w Królewskim Mieście.  

Wzorem wcześniejszych lat inicjatywa rozpoczęła się molebnem dziękczynnym, po którym zebrani w pobliskiej kancelarii wysłuchali najistotniejszych informacji dotyczących ikony w jej pierwotnym rozumieniu i procesu krystalizacji do dzisiejszych dni. Słuchacze z zainteresowaniem po wykładzie określili swoje postacie chcąc je zapisać, po czym za zgodą prowadzącego Jana Grigoruka określano podłoże na którym napisana zostanie ikona. Zajęcia praktyczne rozpoczęły się kolejnego dnia i trwały do momentu nałożenia ostatniej przysłowiowej kreski na drewnie.

Grupa 11 osób zmierzyła się z wyzwaniem napisania swojej ikony. Jedni po raz pierwszy trzymając atrybuty ikonograficzne inni kolejny raz przystępując do swoich celów i twórczych zamierzeń.

Warsztatom towarzyszyła wystawa „Supraskie Ikony” z Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu. Przed ostatni dzień warsztatów, osobom którym udało się wcześniej ukończyć swoje prace udostępniły je dla mieszkańców i turystów Królewskiego Miasta Sandomierz. Miejscem ekspozycji był Ratusz w Sandomierzu. 

Ostatni dzień wieńczący trud pracy uczestników skumulowany został na Boskiej Liturgii, po której proboszcz parafii poświęcił ikony, wyrażając swoją radość w końcowym słowie, po czym wszyscy zabrali swoje ikony do swoich domów, gdzie będą służyły jako okna do modlitewnych rozmów z postacią na nich przedstawianą.

Organizatorem wydarzenia była Parafia Prawosławna pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Podmiotami współpracującymi były: Gmina Sandomierz, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Działaj Lokalnie, Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości Sandomierz, Gmina Sadowie, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Gmina Łoniów,

Autor. Daniel Dermanowski

Foto. ks. Marcin Chyl, Daniel Dermanowski

26 listopada 2021 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.