menu zamknij menu

III Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Tarnobrzegu

Po raz kolejny w parafii rzymsko – katolickiej pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu na osiedlu Przywiśle, miał miejsce III Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia. Podczas wydarzenia zaprezentowały się trzy zespoły: Chór dziecięco – młodzieżowy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku, Chór Politechniki Białostockiej „Polifonia” i Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”.

Z pierwszym chórem wystąpiła Matuszka Anna Petrovska z najmłodszą kadrą przyszłych śpiewaków. Delikatne głosy najmłodszych, wbrew pozorom zaprezentowały przepiękne wykonania kolęd w języku białoruskim ukraińskim, rosyjskim, co definitywnie zmiękczyło serce wszystkich wsłuchujących się w kolędowanie.

Poziom występów był bardzo wysoki i mimo skromności jednego z dyrygentów a konkretnie Aleksandry Szymaniuk był na tyle subtelny, że w słowie wstępnym zaznaczyła, że chór „Polifonia” został erygowany na prośbę rektora Politechniki Białostockiej i faktycznie istnieje w obecnym składzie od około roku. Kontynuując myśl stwierdziła, że koncert w Tarnobrzegu jest pionierskim, lecz publiczność inaczej określiła zdolności kolektywu, wielokrotnie nagradzając wykonane utwory gromkimi brawami jako zgrany zespół funkcjonujący już przynajmniej kilka lat.

Trzeci chór „Katapetasma” pod batutą dr Łukasza Hajduczeni był ostatnim występującym męskim składem. Niezwykłe głosy doprowadziły zebranych do nie lada wzniesień i emocjonalnych przeżyć, które to publiczność nagrodziła szczególnym aplauzem.

Na koniec spotkania proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu, przekazał szczere pozdrowienie dla gospodarza miejsca ks. Adama Marka proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla, dziekana tarnobrzeskiego, który to po raz trzeci przyjmuje prawosławnych chórzystów w świątyni pod swoim administracyjnym zarządzaniem. Kontynuując duchowny wyraził słowa uznania, dla włodarza miasta, oraz instytucji, które wsparły wydarzenie a były to: Bank Żywności w Tarnobrzegu, Wodociągi Tarnobrzeskie.

Autor: Marta Kozłowska

Fot: Piotr Welanyk – Tygodnik Nadwiślański

23 stycznia 2024 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.