menu zamknij menu

Niedziela po Objawieniu Pańskim

W pierwszą niedzielę po święcie Chrztu Pańskiego Parafia Prawosławna w Sandomierzu gościła znamienitych chórzystów, którzy to w tym okresie kolędowali dla mieszkańców okolicznych miast.

Koncerty zorganizowane przez Parafię Prawosławną w Sandomierzu cieszą się nie lada zainteresowaniem i przez pryzmat wartości duchowych nie odłącznym do kolędowania wysławiającego nowonarodzonego Zbawiciela oczywistym jest obecność przyjezdnych gości na Boskiej Liturgii celebrowanej w sandomierskiej świątyni.

Nabożeństwo celebrował ks. prot. Marcin Chyl zaś przybyli chórzyści na koncertowanie asystowali duchownemu w modlitwie. Trzy przybyłe chóry pierwszy dzieci i młodzieży z Parafii Prawosławnej pw. Wszystkich Świętych pod przewodnictwem Matuszki Anny Petrovskiej. Jako drugi śpiewał Chór Politechniki Białostockiej ,,Polifonia” pod batutą Aleksandry Szymaniuk, trzecim „Katapetasma” pod dyrygenturą dr Łukasza Hajduczeni. Powyższe zespoły na przemian wysławiały Trójjedynego Boga wyśpiewując elementy składowe nabożeństwa.

Piękne wykonania hymnów liturgicznych autorstwa różnych światowej sławy kompozytorów, przeniosły parafian i sympatyków śpiewu liturgicznego na nie zwykły poziom doznań duchowych, otwierających serce i całą duszę na bliższe poznania Stworzyciela.

Po nabożeństwie do zgromadzonych zwrócił się duchowny ze słowem ewangelicznego pouczenia. W treści homilii uwypuklił czas w jakim się znajdujemy wyszczególniając wartości wypływające ze święta Chrztu Pańskiego. Homileta stwierdził, że materia jaką jest woda służy rodzajowi ludzkiemu w dwójnasób, gdyż zaspokaja pragnienie cielesne dając możliwość ciału do egzystencji ziemskiej i  czasowej, oraz przede wszystkim znaczenie duchowe, które wprowadza każdego człowieka do życia głębszego, życia duchowego, życia wiecznego, którego furtką jawi się chrzest. Gdyż to on inicjuje życie duchowe, możliwość walki z grzechem i daje nadzieje na przyszłe życie w Królestwie Niebieskim.

Na zakończenie ks. prot. Chyl Marcin w treściwych słowach podziękował chórowi za wspólną modlitwę, która nie wątpliwie przyniosła odmienny sposób wychwalania Najwyższego, dla wszystkich uczestniczących w Boskiej Liturgii.

Autor: Natalia Konieczna

Fot: Daniel Dermanowski

23 stycznia 2024 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.