menu zamknij menu

Kanon św. Andrzeja biskupa Krety w Sandomierzu

W rytm minionych lat, Parafia Prawosławna w Sandomierzu w sposób adekwatny do całego organizmu światowej Cerkwi Prawosławnej, wstąpiła w zbawienny okres św. Czterdziesiątnicy. Czas „wiosny duchowej” jawi się przede wszystkim metamorfozą gr. (metanoia), mającą zaakcentować w naszym życiu dobrowolną wolę związaną z przemianą sposobu myślenia, zmianą aktywności życia codziennego przez wzgląd na wyciszenie i wstrzemięźliwość, ograniczenie spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i inne konieczne czynniki motywujące do godnej realizacji założeń Wielkiego Postu.

Nie inaczej parafianie sandomierscy wykorzystują błogosławiony czas, na walkę ze swoimi namiętnościami, przyzwyczajeniami i z całą strukturą swoich ułomności niejako trzymających możliwość wzniesienia do wyższych usprawiedliwiających od grzechu wartości.

Podczas czytania drugiej części czytania kanonu w naszej świątyni obecny był ks. dr Andrzej Konachowicz, wikariusz Katedralnej Parafii Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, wraz z młodzieżą z Kraśnika, nad którą pełni duchową i edukacyjną opiekę.

Po nabożeństwie ze słowem pouczenia zwrócił się przybyły gość. W swojej sentencji myślowej, ujął potrzebę poprawnej interpretacji sensu Wielkiego Postu wraz z świadomym rozumieniem Wielkiego Pokutnego Kanonu autorstwa św. biskupa Andrzeja z Krety. Rozwijając swoje rozważania duchowny, uściślił nieprzemijalność powyższego nabożeństwa, mającego kilkunastu wiekowe pochodzenie, a jednocześnie jakże aktywne w dzisiejszej dobie i świecie przesłanie. Insynuując nieprzemijalne wartości wzrostu i walki duchowej ksiądz doktor podkreślił walkę z grzechem jakże mocno obecnym w codziennej teraźniejszości.

Na koniec nabożeństwa Proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu, wyraził uznanie dla homilety, który zmobilizował młodzież do uczestnictwa w tym wyjątkowym nabożeństwie.  Tego rodzaju duchowo modlitewne spotkania, ukazują ducha prawosławnego mistycyzmu, co należy przekazywać jak najszerszemu gronu odbiorców i sympatyków, szczególnie młodszemu pokoleniu. Administrator parafii podziękował obecnym za wspólną modlitwę i przekazał wyrazy nie ograniczania się tylko do zrealizowanego nabożeństwa, ale aby w ślad za świętą Cerkwią Prawosławną, przez cały pierwszy tydzień i cały okres Wielkiego Postu, wypełniać wyznaczniki zasugerowane nam przez św. Tradycję i Świętą Trójcę wsłuchując się w piękne poetyckie przemyślenia św. bp. Andrzeja z Krety.

Autor i foto ks. Marcin Chyl, ks. dr Andrzej Konachowicz

12 marca 2020 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.