menu zamknij menu

I Etap – szkolny, Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej w roku szkolnym 2019/2020

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski w roku szkolnym 2019/20 będzie przeprowadzana ogólnopolska Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Temat tegorocznej olimpiady to: „Jedność i tożsamość w świetle 450- lecia Unii Lubelskiej. Tendencje unijne na ziemiach polskich od XVI wieku”.

Olimpiada posiada akredytację Ministra Edukacji Narodowej (rozporządzenie MENiS z dnia 29.01.2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad – Dz. U. Nr 13, poz. 125). Organizatorem jej jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestnikami olimpiady mogą być uczniowie wszystkich typów szkół ponad-gimnazjalnych i szkół średnich dla młodzieży, dających możliwości uzyskania matury, uczęszczające na lekcje religii prawosławnej.

W dniu 11 grudnia 2019 r. miał miejsce I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. W międzyszkolnym punkcie katechetycznym umiejscowionym przy Parafii Prawosławnej pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu, uczennica klasy IID Anastasiia Seniuk, rdzennie pochodząca z Ukrainy z miejscowości Czernihów, pobierająca naukę w I Liceum Ogólnokształcącym w Collegium Gostomianum w Sandomierzu, przystąpiła do zmagań z tegorocznym tematem.

Po stawieniu się komisji w osobach: parafianki p. Elżbiety Krempa, oraz Dyrektor Bursy Szkolnej w Sandomierzu p. Moniki Burek – Boryckiej, gdzie uczennica podczas pobierania nauki mieszka, rozpoczęła się oficjalna część. Przewodniczący komisji proboszcz Parafii Prawosławnej ks. Marcin Chyl nauczyciel katechezy prawosławnej licealistki, odczytał zasady przeprowadzenia olimpiady. W obecności komisji, duchowny otworzył zapieczętowaną kopertę z tegorocznymi tematami. Następnie odczytawszy pytania przekazał listę z pytaniami, po czym Anastasiia rozpoczęła pisanie na wybrany przez siebie temat.

W trakcie dwóch godzin, licealistka uporawszy się z najlepszym dla siebie zagadnieniem, oddała komisji zapisane wszystkie strony otrzymanych arkuszy. Po skończeniu, przewodniczący podziękował członkom komisji za obecność i pomoc w przeprowadzeniu olimpiady. Słowa szczególne skierował w kierunku uczestniczki, wyrażając uznanie za chęć uczestnictwa w pierwszym etapie. Rozwijając myśl duchowny podkreślił, że jest dumny z tego, że Parafię Prawosławną w Sandomierzu reprezentuje uczennica pochodząca rdzennie z sąsiedniego państwa, którą interesują losy wiernych prawosławnych na przestrzeni XVI wieku.

Po skończonych zmaganiach wykonano pamiątkowe, historyczne zdjęcie.

Autor i foto: Denis Rzhepeckyi

12 grudnia 2019 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.