menu zamknij menu

Uroczystości w sandomierskiej Cerkwi.

27.01., br. szczególnie zostanie zapisany w umysłach i sercach wspólnoty Cerkwi Prawosławnej w Sandomierzu. Osobliwości niedzielnego nabożeństwa związane były z obecnością gości, chórzystów z sąsiedniej Ukrainy. Przyjazd wyjątkowych artystów spowodowany był koncertami organizowanymi przez Parafię Prawosławną w Sandomierzu.

Osobliwe niedzielne uroczystości rozpoczęły się w niedzielny poranek. Świętej Boskiej Liturgii, przewodniczył ks. mitrat Piotr Mostowoj, wraz z asystującym, ks. prot. Eugeniuszem Kirylukiem,miejscowym proboszczem ks. Marcinem Chylem i ks. diakonem Igorem Gonczarenko z Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi na Ukrainie, Patriarchatu Moskiewskiego. Dopełnieniem modlitwy kapłanów, był anielski śpiew pod dyrygenturą pana Kotsura Volodymyra, dyrygenta w Cerkwi pw. Wszystkich Świętych Ziemi Czernihowskiej. Chór męski zaprezentował podczas nabożeństwa osobliwe wykonania poszczególnych składowych elementów Boskiej Liturgii, dając modlącym wybitne doznania tak duchowe jak i ukazując szeroki kunszt artystyczny.

Liturgiczne uroczystości zebrały nie tylko wiernych Cerkwi Prawosławnej, ale też i szerokie grono sympatyków, uczestniczących w uroczystościach koncertowych w miastach Tarnobrzeg i Stalowa Wola. Zgromadzeni na modlitwie w sandomierskiej świątyni, z uwagą wsłuchiwali się w prośby zanoszone przez duchownych do ołtarza najwyższego Trójjedynego Boga, za wstawiennictwo, pomyślność, pokój na całym świecie i jedność wszystkich chrześcijan.

Po rozesłaniu przewodniczący eucharystycznego zgromadzenia, ks. mitrat Piotr Mostowoj, wikariusz Cerkwi pw. św. Teodozjusza biskupa z Czernihowa, zwrócił się z naprowadzającym słowem do zgromadzonych. Treść słów związana z niedzielnym czytaniem ewangelicznym odnosiła się do perykopy opisującej młodzieńca poszukującego życia wiecznego. Rozszerzając słowa homilii, duchowny zaakcentował wartości, mające w swojej sile przekazu, utożsamianie człowieka z wzajemnym szacunkiem, propagowaniem wartości chrześcijańskich, obopólną miłością i poszanowaniem.

Akcentem kończącym uroczystości liturgiczne, była wspólna modlitwa na środku świątyni, podczas której wszyscy obecni oddali szacunek ikonie święta Chrztu Pańskiego, którego zakończenie święta wypadło w niedzielny dzień.

Wypełnieniem modlitewnego zgromadzenia, stały się słowa proboszcza parafii. W nich administrator, wyraził frazy głębokiego uznania, za możliwość wspólnego celebrowania Eucharystii. Kontynuując duchowny podkreślił, że nie tak istotne jest to, że chóry z Ukrainy przyjeżdżają, aby ukazać swoje wokalne zdolności, czy też po to aby obdarzyć swoimi talentami uszy słuchaczy, ale z perspektywy kapłana i osoby wierzącej istotą wspólnego obcowania jest możliwość kanonicznej łączności z drugim człowiekiem/bratem przez Boga Jezusa Chrystusa w postaci uczty eucharystycznej, jawiącej się niebiańskim pokarmem.

Kończąc liturgiczne uroczystości ks. Chyl, zaprosił wszystkich na wieczorne jakże wartościowe uroczystości, wyrażające się wspólnym kolędowanie i przeżywaniem tego wyjątkowego czasu, związanego z Bożym Narodzeniem.

Autor. Maria Chyl

Foto. Konstanty Czabaniuk

0

 

 

30 stycznia 2019 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.