menu zamknij menu

I Warsztaty ikonograficzne

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla, abp Diecezji Lubelsko – Chełmskiej w dniach 19 – 23 listopada, w Parafii Prawosławnej pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego miały miejsce „I warsztaty ikonograficzne”.

Przed rozpoczęciem warsztatów proboszcz Parafii Prawosławnej, ks. Marcin Chyl celebrował dziękczynny moleben w intencji wszystkich uczestników. Po nim grupa 12 osób pod przewodnictwem teoretycznym i praktycznym pana Jana Grigoruka, ikonografa Monasteru w Supraślu rozpoczęła pracę nad sobą. Pierwszego dnia wszyscy zgromadzeni wsłuchiwali się w słowa pana Grigoruka, który swoim wieloletnim doświadczeniem ukazał właściwości historyczne ikony, które wraz z biegiem czasu były różnorako interpretowane a nawet i zakazywane. W części teoretycznej ikonograf przedstawił proces powstawania ikony od przygotowania podobrazia z odpowiedniego rodzaju drzewa, jej późniejsze zagruntowanie, nałożenie technicznego szkicu, wypełnienie go kolorami, zastosowanie odpowiednich proporcji w kwestii użycia pigmentu żółtka i  wody, aż po ostateczne wypełnienie oblicza wraz z podpisem ikony. Kontynuując, prelegent bardzo mocno akcentował przygotowanie do tworzenia ikony. Takie stany emocjonalne jak wyciszenie, zapomnienie o przyziemności, skupienie i przede wszystkim modlitwa to cechy mające istotny wpływ na wszystkie etapy jej powstawania. Nieodłącznym elementem podejścia do próby pisania ikon jest opanowanie i wyzbycie się wszelkiej nerwowości i złości, co w sposób konkretny ma wpływ na kształtowanie ikony.

Od poniedziałku do piątku zainteresowani zbierali się już od godzin południowych pozostając do późnego wieczoru, by wypróbować swoje możliwości w kontekście napisania swojej własnej ikony. Każdy dzień stanowił nowe trudności związane z kolejnym etapem formowania. Jednym paniom kreślenie przyszłych ikon sprawiało trudności innym mniejsze, lecz obecność ikonografa i jego profesjonalizm, pozwolił wszystkim ukończyć w terminie swoje dzieła.

Ważnym elementem warsztatów była wystawa ikon 24 listopada z Monasteru w Supraślu wraz z ikonami z prywatnej kolekcji pana Jana Grigoruka, którą mieszkańcy mogli podziwiać w Porcie Kultury w Sandomierzu. Dodatkowo, odwiedzający wystawę mogli zapoznać się z ikonami wykonanymi przez uczestników warsztatów.

Kończącym „Warsztaty ikonograficzne” w Sandomierzu był historyczny wykład przybyłego z Białegostoku ikonografa. Zapis audio wykładu zostanie w najbliższym czasie udostępniony.

25 listopada podczas Boskiej Liturgii ikony uczestników zostały poświęcone i przekazane dla autorów.

Podmiotami współtworzącymi wydarzenia były: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Program „Działaj lokalnie” wraz z Ośrodkiem Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Miasto Sandomierz, Starostwo Powiatowe w Sandomierz.

Autor: Ewa Chyl

Foto: Ewa Chyl, ks. Marcin Chyl, Jan Grigoruk, Konstanty Czabaniuk.

25 listopada 2018 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.