menu zamknij menu

Młodzież z Białorusi w naszej świątyni.

W pierwszą niedzielę po święcie Świętej Trójcy, Kościół Prawosławny wspominana pamięć Wszystkich Świętych.

Pierwsze wzmianki o tym wydarzeniu wskazują na IV w. W 609 r., rzymski papież Bonifacy IV w dzień Wszystkich Świętych, poświęcił rzymski Panteon w cześć Przenajświętszej Bogurodzicy i wszystkich męczenników.

Wszyscy Święci nie bez przyczyny są wspominani w okresie po kulminacji największych świąt w kalendarzu liturgicznym. Główną przyczyną usankcjonowania w tym okresie jest fakt, że w dzień Pięćdziesiątnicy rodzi się Kościół, a z nim dzieci, kobiety i mężczyźni powołani do życia w świętości, czyli w pierwszej kolejności święci męczennicy przyjąwszy śmierć, nie wyrzekając się swojej wiary, otrzymując wieniec męczeństwa. Następnie wyznawcy, podobnie cierpiący prześladowania za wiarę, lecz nie doświadczywszy męczeńskiej śmierci, umierając śmiercią naturalną. Kolejni święci mnisi pustelnicy, uzbrojeni w szczególne charyzmaty bogobojnego i ascetycznego życia. Później „jurodiwyje” – saloici, szaleńcy Chrystusowi, których celem było ukrywanie własnych cnót i sprowadzanie na siebie zniesławień i obraz. Jednymi z ostatnich w „hierarchii świętości” to święci naznaczeni sakrą biskupią.

Dzień Wszystkich Świętych nierozerwalnie połączony jest z dniem Świętej Trójcy, gdyż świętość jest owocem ożywiającej łaski Świętego Ducha. Człowiek świętym nigdy się nie rodzi. W przypadku świętych nie czcimy ich bezgrzeszności, gdyż bezgrzeszny w całej rozciągłości jest tylko Bóg, a łaskę Bożą objawioną w ich osobach, na którą sami zapracowali, czyniąc z nich, wg. słów św. Jana Damasceńskiego „czyste naczynie Boże”.

Wyjątkowy charakter nabożeństwa miał miejsce również w naszej sandomierskiej świątyni. Niecodzienność spowodowana była obecnością na Boskiej Liturgii, około dwudziestoosobowej grupy młodzieży z sąsiadującej Białorusi. Na zaproszenie Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sandomierskiego, Pana Stanisława Masternaka, do Polski przyjechała młodzież z miejscowości Pińsk – miasta i rejonu partnerskiego. Podczas pobytu, młodzież będzie zwiedzać i poznawać historyczne miejsca miasta i powiatu sandomierskiego.

W kończącym nabożeństwo słowie, proboszcz parafii wyraził wdzięczność obecnej młodzieży za uczestnictwo w św. Liturgii. Duchowny wyraził radość, że wakacje i świąteczny niedzielny dzień rozpoczynają od modlitwy w swoim macierzystym Kościele Prawosławnym. Kontynuując życzył, by czas pobytu w Sandomierzu, opatrzony był przyjemnym odpoczynkiem i atrakcjami jakie daje województwo świętokrzyskie w formie zabytków ale też i pięknego krajobrazu.

 

Foto. Konstanty Czabaniuk

Autor ks. Marcin Chyl

 

DSC_6335_resize

DSC_6336_resize

DSC_6337_resize

DSC_6340_resize

DSC_6341_resize

DSC_6344_resize

DSC_6345_resize

DSC_6346_resize

DSC_6347_resize

DSC_6348_resize

DSC_6349_resize

 

 

 

 

27 czerwca 2016 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*