menu zamknij menu

Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

Niedzielny wieczór 17.01. br., w Królewskim Mieście Sandomierz, został zarezerwowany dla bogatej kultury śpiewu, wychwalającej Boże Narodzenie w Kościele Prawosławnym. Przyczyną wyjątkowości, był zorganizowany Koncert Kolęd i Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu. Inspiratorem wydarzenia była Parafia Prawosławna pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Podmioty zaangażowane to: Urząd Miasta Sandomierz, Starostwo Powiatowe, Sandomierskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

 

Podczas koncertu zorganizowanego po raz drugi, swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dwa chóry. Pierwszy, chór Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, pod przewodnictwem pani Marty Zinkiewicz. Drugi, chór ANGELOS Parafii Prawosławnej pw. Świętego Ducha w Białymstoku, pod dyrygenturą pana Ireneusza Ławreszuka.

 

Na samym początku, prowadząca pani Sylwia Rybacka przywitała wszystkich zebranych, po czym zaprosiła na scenę autora wystawy Cerkwie Europy, pana Ryszarda Biskupa, mieszkającego w Kielcach, kulturoznawcę i pasjonata fotografii obiektów sakralnych. Następnie przywołano proboszcza parafii prawosławnej w Sandomierzu, celem przybliżenia i wyjaśnienia kilku zagadnień, m.in. grzecznościowego zwrotu do duchownego prawosławnego i jego żony, różnic między kaplicą a Cerkwią, historią prawosławia na ziemiach sandomierskich oraz liczebnością wspólnoty. Po kilkuminutowym wstępie głos zabrał ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, nawiązując do wydarzenia przytoczył, że koncert przypomina o tym, iż mimo istniejących różnic, rzymsko – katolików i wiernych prawosławnych łączy bardzo wiele. Kontynuując mówił, należymy do różnych Kościołów, które posiadają swoją teologię, liturgię, prawo. Mamy nieraz inne spojrzenie na życie i własne poglądy polityczne. Ale jeszcze więcej nas łączy na płaszczyźnie wiary, zaczynając od chrztu i to jest najważniejsze. Wskazał na to, że Koncert rozpoczął diecezjalne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ze słowem zwrócił się również Burmistrz Królewskiego Miasta Sandomierz, Pan Marek Bronkowski. Akcentując upór proboszcza parafii prawosławnej w dążeniu do celu organizacji całego przedsięwzięcia, wyraził wdzięczność za przybliżenie mieszkańcom Sandomierza piękna śpiewu, w wykonaniu prawosławnych chórów. Jednocześnie podkreślił, że wierzy i będzie orędownikiem, by dzisiejsze spotkanie nabrało rokrocznego i cyklicznego charakteru. Następnie ks. Marcin Chyl przedstawił oficjalnie przybyłych gości. Delegata abp Abla, lektora Andrzeja Boubleja dyrygenta katedralnej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, proboszcza Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy z Bielska Podlaskiego, ks. mitrata Jerzego Bogacewicza, który przybył razem z chórem, oraz proboszcza Parafii Prawosławnej pw. św. Jerzego Zwycięzcy z Biłgoraja, ks. Korneliusza Wilkiela oraz inne osoby, które włączyły się w całość organizacji.

Zainteresowanie wydarzeniem zgromadziło około 500 osób na Sali Rycerskiej, pierwotnego Zamku Kazimierzowskiego, obecnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Repertuar wykonywanych utworów nawiązywał do kontynuacji świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowano kolędy w różnych językach, oraz hymny liturgiczne, które wzbudziły nie mniejsze zainteresowanie. Oba chóry, wykazały się pełnym profesjonalizmem w swoich muzycznych propozycjach, niejednokrotnie otrzymując spotęgowane oklaski, motywując dyrygenta i chóry do śpiewu dodatkowych utworów. Szczególny aplauz zebrały pieśni wykonane przez solistki, co było szczególnie docenione przez słuchaczy. Kończąc występy, oba chóry zaśpiewały sto lat w trzech językach: po starocerkiewnosłowiańsku, łacinie i po polsku, dla wszystkich zebranych.

Patronat honorowy nad Koncertem Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia objął Burmistrz Miasta, Pan Marek Bronkowski.

Relacja video

Autor. Ewa Chyl

Fot. arch. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Elżbieta Krempa.

 

IMG_8970_resize

_MG_0295

IMG_8976_resize

IMG_8985_resize

_MG_0303

_MG_0310

_MG_0311

IMG_8992_resize

_MG_0386

_MG_0272

IMG_8991_resize

IMG_8974_resize

IMG_8973_resize

IMG_8972_resize

IMG_8964_resize

IMG_8957_resize

_MG_0266

IMG_8998_resize

IMG_9001_resize

_MG_0328

IMG_9009_resize

IMG_9011_resize

IMG_9012_resize

_MG_0354

IMG_9021_resize

_MG_0352

_MG_0378

IMG_8955_resize

IMG_8965_resize

IMG_9022_resize

IMG_8953_resize

_MG_0392

_MG_0368

_MG_0375

_MG_0414

_MG_0413

_MG_0422

IMG_9025_resize

20 stycznia 2016 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*