menu zamknij menu

Pierwsza niedziela po święcie Pięćdziesiątnicy

30 czerwca br., w kalendarzu liturgicznym Kościoła Prawosławnego w pierwszą niedzielę po Zstąpieniu Najświętszego Ducha, teoforyczni ojcowie wskazali celebrować pamięć Wszystkich Świętych. Spoglądając na fakty odnoszące się do ustanowienia świętowania wszystkich, wywyższonych na piedestał świętości, pierwsze wzmianki spotkamy na końcu IV i początku V w. Z pierwszych czasów chrześcijaństwa otrzymujemy homilię autorstwa świętego biskupa Jana Złotoustego na dzień pamięci „Wszystkich Świętych, którzy odeszli do wieczności na całym świecie”. Inną wzmianką o wspomnieniu powyższego wydarzenia są teksty i hymny liturgiczne autorstwa św. Efrema Syryjczyka.

W Parafii Prawosławnej w Sandomierzu wzorem tematyki liturgicznej dnia, zanosiliśmy swoje modlitwy do Wszystkich Świętych, którzy na przestrzeni całej historii ludzkości od Starego po Nowy Testament, otrzymali od Najwyższego aureolę świętości.

Na koniec nabożeństwa do zgromadzonych zwrócił się proboszcz parafii w słowie pouczenia. Duchowny podkreślił czas w jakim się znajdujemy, odnoszący się do zakończenia istotnego okresu w całym roku kalendarzowym. Homileta przybliżył wyjątkowość klasyfikacji stopni świętości w prawosławiu. Bogactwo świadectw świętych, ich skrupulatnie precyzowane życiorysy, szczegółowe określenie kategorii świętości, daje obraz wyjątkowości w obszarze całego chrześcijaństwa w odniesieniu wszystkich, którzy zawierzywszy Bogu, otrzymali osobliwy charyzmat. Każdy, ze świętych od pierwszo wiekowych męczenników po dzisiejszych żyjących świętych, traktujemy jednocześnie nie wywyższając jednych nad drugich, gdyż u Boga wszyscy są równi. Kontynuując przytoczył perykopę ewangeliczną odnoszącą się, do wyznania wiary jaki każdy człowiek stworzony na obraz i podobieństwo powinien kreować wobec Jezusa Chrystusa. Deklaracja wiary w Drugą Osobę Świętej Trójcy świadczy o takim samym przywiązaniu jak do pełnej Trójjedynej hipostazy. Rozwijając myśl, nawiązał do rozpoczynającego się postu, który ustanowiony został przed świętem świętych apostołów Piotra i Pawła, określany również jako apostolski. Post w którego czas wstrzemięźliwości wchodzimy, jest zależny od daty Paschy Chrystusowej i może trwać od 8 do 42 dni.

Niecodzienność dzisiejszego nabożeństwa związana była z obecnością grupy młodzieży z Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego ELEOS Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Białostocko – Gdańskiej. W liczbie 80 osób z opiekunami, przebywali goście z białostocczyzny w Królewskim Mieście Sandomierz, realizowali wypoczynek połączony z duchowymi elementami. Młodzież skorzystała z różnych okolicznych atrakcji takich jak m.in., Brama Opatowska, Czary Napary – Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa – muzeum zielarstwa i ziołolecznictwa, Świat „Ojca Mateusza” – wystawa prezentująca wnętrza, w których rozgrywa się akcja serialu „Ojciec Mateusz” oraz figury woskowe bohaterów serialu, zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, Zbrojowni Rycerskiej, Wąwozów Sandomierskich, Zamku w Krzyżtoporze. Również odwiedziny w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, Zamku Tarnowskich w Dzikowie, Jeziorze Tarnobrzeskim, najstarszych wzniesień w Polsce – Góry Pieprzowe i wiele innych atrakcji. Turystów z Podlasia odwiedził zastępca prezydenta Białegostoku Marek Masalski, który spotkał się również z proboszczem parafii prawosławnej. Podczas rozmowy ks. Chyl opowiedział o historii placówki i przedstawił obecny stan parafii.

Ostatni element Boskiej Liturgii należał do młodzieży i opiekunów. Słowo pozdrowień wyraziła Katarzyna Zagrzywiec jeden z opiekunów w imieniu kierownika obozu Marty Chomaniuk i Zarządu Ośrodka, dziękując za wszelką pomoc i życzliwość w podpowiedziach związanych z organizacją miejsc najistotniejszych dla regionu wartych zobaczenia dla młodzieży. Ksiądz Marcin, podziękował za chęć obecności w przestrzeni Królewskiego Miasta Sandomierz i okolicznych miejscowości. Wyrażając nadzieję, że pobyt obfitował w same radosne i pożyteczne chwile, zaprosił w przyszłości do korzystania z dobrobytu miasta i przyległych jemu terenów, gdzie można i odpocząć fizycznie i przy boku mieć zawsze azyl duchowy, którym jawi się Prawosławna Parafia w Sandomierzu.

Na koniec z częściową grupą młodzieży uczyniono pamiątkowe historyczne zdjęcie.

Autor: Maria Chyl

Foto: Jarosław Bogus

1 lipca 2024 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.