menu zamknij menu

Niedziela o celniku i faryzeuszu. Poświęcenie utesylii liturgicznych

05.02. br., w kalendarzu juliańskim Cerkwii Prawosławnej oznaczony został jako pierwsza niedziela przygotowawcza do Wielkiego Postu. Mimo okresu w którym trwamy, odnoszącego się do Bożego Narodzenia, troskliwa Matka nasza Święta Cerkiew Prawosławna, małymi krokami zaczyna sugerować swoim wiernym, że kolejne duchowe wyzwania przed nami. Czas przygotowawczych niedziel do Wielkiego Postu, to nic innego jak próba mobilizacji wiernych do zmiany swoich przyzwyczajeń, metamorfozę swojego charakteru, analizę swojego życia, przemianę swojego sposobu myślenia.

Liturgiczne teksty całonocnego czuwania, zostają poszerzone o charakterystyczną dla Wielkiego Postu księgę „Triodion Postny” i do normalnie odmawianych niedzielnych stychirów i kanonów dodane zostają stychiry i kanony niedzieli celnika i faryzeusza. Treść dodanych tekstów, które słyszalne będę do Niedzieli Palmowej brzmią następująco:

„Dawco życia, otwórz mi bramę pokuty, tęskni bowiem duch

mój do świętego przybytku Twego, a przybytek mego ciała noszę cały

zbrukany, lecz jako Szczodry oczyść go, z łaskawego Twego miłosierdzia.”

„Bogurodzico, skieruj mnie na ścieżki pokuty, zbrukałem

bowiem moją duszę strasznymi grzechami, i w lenistwie spędziłem całe me

życie, lecz przez Twoje modlitwy wybaw mnie od wszelkiej zmazy.”

„Zmiłuj się nade mną, Boże, według wielkiego miłosierdzia

Twego i według mnóstwa litości Twojej oczyść nieprawości moje.”

„Gdy myślę, nieszczęsny, o mnóstwie popełnionych przeze mnie złych

czynów, drżę przed strasznym dniem sądu. Mając jednak nadzieję na

miłosierdzie Twej łaskawości, jak Dawid wołam do Ciebie: Zmiłuj się nade

mną, Boże, według wielkiego miłosierdzia Twego.”

W naszej parafii, razem z całym światem prawosławnym podczas modlitwy na Boskiej Liturgii rozpoczęliśmy pierwsze działania w kierunku przeobrażania siebie, co podkreślał proboszcz parafii w kończącej św. Liturgię homilii. Rozwijając tematyczną lekcję ewangeliczną, duchowny rozjaśnił wiernym poprawny sens jej interpretacji. Przypowieść o celniku i faryzeuszu ukazuje dwa obrazy. Pierwszy przedstawia człowieka, będącego nieustannie z siebie zadowolonego, respektującego wszelkie wymagania religijne. Swoim usposobieniem przejawia pewność siebie i dumę. Lecz jego wszelkie działania sprowadzają się do manualnego spełniania wymogów religijnych. Jego myślenie oparło się na sfałszowaniu sensu religijnych wymagań. Sprowadził je do powierzchownej realizacji przepisów, a swoją pobożność definiował kwotami pieniężnymi, jakie włożył w postaci ofiary na świątynię. Drugi obraz ukazuje postać mężczyzny stojącego z tyłu świątyni, wstydzącego się nawet podnieść swoją głowę ku niebu a egzystując w pokorze wypowiada tylko słowa „Boże, bądź miłościw mnie grzesznikowi”.

W obecnym czasie warto postawić pytanie czym jest pokora i solidnie przeanalizować ten termin. Przede wszystkim należy wyjść z fundamentu jakim jest sam Zbawiciel Jezus Chrystus. Potrzebnym będzie uskutecznić kontemplację Bogoczłowieka, Tego w którym Bóg Ojciec objawił raz na wszystkie czasy, swoją chwałę w pokorze i całą swoją pokorę w chwale. Jedyny archetyp Bóg Syn, sam nauczył nas pokory podczas swojego samoponiżenia, które sięgnęło apogeum na górze Golgota, gdzie jak przekazuje ewangelista Jan Teolog „Teraz Syn Człowieczy został uwielbiony i Bóg został uwielbiony w Nim” (J 13,31).

W ostateczności adaptując pokorę, zwróćmy uwagę na całe swoje życie. Prawdziwa pokora nie jest możliwa bez Chrystusa, który daje jasne wskazówki „Uczcie się ode mnie, żem jest łagodny i pokornego serca” (Mt 11,29). Pokora daje początek pokucie i dlatego my prawosławni zaczynamy właśnie od niej drogę do Wielkiego Postu a w następstwie do święta świąt Paschy Chrystusowej.

Uwieńczeniem dzisiejszej Boskiej Liturgii był akt poświęcenia nowych utensyliów liturgicznych. Elementy niezbędnego wyposażenia świątyni, których to parafia w Sandomierzu bardzo potrzebowała, zostały ofiarowane przez dwa odrębne podmioty. Pierwszy z inicjatywą wyszedł lektor Jan Grigoruk, który to prowadząc kolejne warsztaty ikonograficzne w Królewskim Mieście Sandomierz, widząc doświadczone czasem utensylia, przystał na cichą nadzieję proboszcza parafii, w kwestii konserwacji starych i zakup nowego liturgicznego kompletu. Drugim ofiarodawcą jest bogobojna rodzina z Ukrainy, która po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, szukając bezpiecznego azylu odnaleźli swoje miejsce w strukturach Parafii Prawosławnej w Sandomierzu a w niej spokój i wszelkie konieczne duchowe właściwości.

Dwa diskosy, dwa kielichy, dwa asteryksy (zwiezdice), łyżeczka i inne liturgiczne elementy poświęcił ks. Chyl Marcin, by w przyszłości służyły do udzielania świętego Ciała i Krwi Chrystusa dla wszystkich wierzących w Boga.

Jednocześnie zwracamy się do wszystkich osób dobrego serca, chcących by na każdej Boskiej Liturgii celebrowanej w Sandomierzu wspominano jego imię, czy też imiona żywych bliskich, czy tez tych którzy odeszli już do wieczności, polecamy możliwość pozostawienia „zapisek” z imionami.

Proboszcz Parafii zaprasza do kontaktu.

Nr. konta widniejący na stronie Parafii Prawosławnej.

Autor: Alona Golubets

Foto: Daniel Dermanowski

Related: neopronouns origin 4chan, the daily times salisbury, md obituaries, who lives in northumberland, nashville, everett advocate obituaries, transpennine route upgrade electrification, does kirkland mixed nut butter need to be refrigerated, frankie beverly illness, whose line denny fired, plum tarte tatin recipe bbc, parmesan garlic aioli fries buffalo wings and rings recipe, rhinelander daily news police report, craft malting and craft brewing are disruptive industries, dyson funeral home obituaries, guns n’ roses london 2022, who is dan wootton partner,Related: peter francis middleton, bill clinton lsat score, bill comrie wife, bria schirripa wedding, hotel encanto las cruces haunted, written list of charges crossword clue, vista view park fireworks 2022, yough lake summerfield beach, sandy oregon mayor salary, cursed image generator, keith langford career earnings, rick stacy jill and smokestack, last names that go with serena, christine whiterabbit jendrisak, i will be coming late to office today sms,Related: koolysmiley boyfriend, does jerry curl grow hair, steven kraft obituary, raising cane’s philadelphia temple, 6801 cahaba valley rd, birmingham, al, 35242, travelodge vaping policy, harrison county busted mugshots, advantages and disadvantages of encapsulation in object oriented programming, dodgers fan falls off jeep dies, marlin model 60w serial number lookup, what happened to james caan’s back, joey merlino daughters, red dragon ending what is her name, cortisone cream for piercing bumps, danville public schools virtual academy,Related: paulding county wreck last night, cheshire west recycling centre opening times, forsyth county mugshots, east lawn funeral home obits, will neet be held twice in 2023, what do vip concert tickets include, the cokeville miracle debunked, how is geometry used in animation, hortus gin and tonic ready to drink calories, ric flair last match tickets, greenbelt middle school website, renew malaysian passport in brisbane, transfer shares from fidelity to computershare, ucsd physician network claims address, cadmium red dead by laura childs,Related: bobby gunther walsh advertisers, big foot country club membership cost, richard campbell armagh, what does it mean when a capuchin sticks his tongue out, what book is goliath in 5e, tdcj units on lockdown 2022, victan o clonazepam, how to replace power switch on shark vacuum, yorkshire and north east hockey league, tiktok corporate social responsibility, form 501 llc california declaration of members and managers, how to read newspaper for upsc by srushti deshmukh, outlaws mc maine, i see the taliban cadence, tom connolly goldman sachs,Related: what is a sub trust within a living trust, duke kahanamoku cause of death, greek villa sherwin williams bathroom, scott campbell jr daughter heart condition, vsftpd vulnerabilities, montana knife company speedgoat, how to germinate ajuga seeds, log into my coles mastercard account, david hunt gangster wife, aya healthcare paid holidays, how to get into yale as an international student, impact public schools salish sea elementary, duke of devonshire estate office eastbourne, columbus dispatch obituaries past 30 days, bookkeeping services pricing calculator,Related: montana department of administration staff directory, 4025 north western ave chicago, il 60618, how long does immunity last after omicron, east bridgewater, ma obituaries, erica wilson obituary, rustic canyon recipes, complaints against mercy hospital, why did unforgettable change cast, pros and cons of structuralism psychology, the blessing traduzione italiano, family offices real estate investments, native american epistemology, incognegro sparknotes, divisions maintenance group lawsuit, aquarius and capricorn friendship,
5 lutego 2023 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.