menu zamknij menu

Boska Liturgia podczas koncertu kolęd z Gośćmi z Białegostoku.

22.01. br., w Królewskim Mieście Sandomierz, miały miejsce nie codzienne wydarzenia. Przyczyną osobliwości była wizyta chórzystów z Białegostoku.  Parafie Prawosławną w Sandomierzu podczas organizowanych koncertów kolęd odwiedziły dwa chóry pierwszy: Młodzieżowy Chór Prawosławnej Katedry Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku i drugi Dziecięco – Młodzieżowy Chór Prawosławnej Parafii Św. Jana Teologa w Białymstoku.

Sandomierska świątynia podczas Boskiej Liturgii wypełniona została po brzegi. Śpiewy, hymny, kolędy brzmiące podczas św. Liturgii, uniosły zebranych parafian i gości na inny poziom modlitwy, definitywnie przybliżając zebranych do bliższego obcowania z Trójjedynym Bogiem. W trakcie modlitwy można było usłyszeć przeróżne hymny autorstw wybitnych kompozytorów, co świadczy o wysokim profesjonalizmie śpiewających chórów. Mieszany śpiew dziecięcego chóru z bogatym elementem uzupełniającym katedralnych artystów, w sposób idealny wypełnił modlitwę proboszcza parafii.

Na zakończenie nabożeństwa chór odśpiewał troparion, kondakion i uwielbienie święta Chrztu Pańskiego.

W wieńczącym nabożeństwo słowie proboszcz parafii w Sandomierzu zwrócił się do zebranych. W kazaniu duchowny podkreślił okres w, którym to Cerkiew Prawosławna się znajduje. Zbawienny czas związany z Bożym Narodzeniem nadal trwa i właściwości gloryfikacji Bogomłodzieńca, dla wiernych w tym okresie są szczególne co uwidacznia się we wspólnym kolędowaniu, czego świadczy wizyta gości z Białegostoku. Ks. Chyl w trakcie słowa odniósł się do czytań niedzielnych. Akcent położony na perykopę ewangeliczną, duchowny zinterpretował i rozjaśnił modlącym wyszczególniając czas w jakim to Zbawiciel rozpoczął oficjalnie swoją zbawienną działalność, ukazując nam wiernym drogę i istotę ludzkiej egzystencji.  

Miłym wyrazem uznania dla proboszcza parafii za zaproszenie na IX edycję Koncertu Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia, był podarunek z podlaskimi specjałami. Zaintonowane życzenia wielu lat dla duchownego i całej parafii, niewątpliwie słyszalne było w szerokim eterze. Obecność sąsiadów i sympatyków parafii podczas nabożeństwa, świadczy o zainteresowaniu śpiewem nie tylko wiernych wyznania prawosławnego. W słowach  wdzięczności, dyrygentki chórów Panie Joanna Jurczuk i Anna Waśkowska, podziękowały w imieniu swoich chórzystów za możliwość kolędowania w Królewskim Mieście Sandomierz i pobliskich miastach, za ciepłe przyjęcie i zaufanie.

Autor: Daniel Dermanowski

Foto: Autor i Alona Golubets

26 stycznia 2023 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.