menu zamknij menu

Ekumeniczni Goście z Niemiec w Polsce

W Centrum Diecezjalnym Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej gościła delegacja Ewangelickiego Kościoła Środkowych Niemiec w osobach: biskup dr Johann Schneider, biskup regionalny Wittembergii – Halle, diakon Jens Lattke, dyrektor Centrum Ekumenicznego Lothar – Kreyssing wraz z dr Judith Königsdörfer – referent partnerstwa
ekumenicznego.
Celem wizyty było podpisanie porozumienia – umowy Kościoła Ewangelickiego o kontynuacji współpracy ekumenicznej z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym.
Na mocy uchwały Nr 344 Świętego Soboru Biskupów PAKP z dnia 17 marca 2020 r. reprezentacja naszej Cerkwi w relacjach z Ewangelickim Kościołem Środkowych Niemiec została powierzona J.E. Arcybiskupowi Ablowi, Ordynariuszowi Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej. Z racji ograniczeń kontaktów związanych z pandemią dopiero w sobotę 9 lipcabr. doszło do podpisania umowy.
Ze strony Kościoła Prawosławnego w spotkaniu uczestniczyli ks. prot. Andrzej Jaroszuk Proboszcz Parafii Prawosławnej w Żmigrodzie, ks. prot. Jan Kulik Proboszcz Parafii Prawosławnej w Zahorowie, ks. prot. Marcin Chyl Proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu, Sergiusz Jaroszuk z Żmigrodu.

Inicjatorem relacji ekumenicznych z ramienia naszej Cerkwi z Ewangelickim Kościołem Środkowych Niemiec w roku 1985 był śp. arcybiskup Jeremiasz (Anchimiuk).
Po zakończeniu oficjalnego spotkania podpisania umowy i wymiany ze sobą doświadczeń ekumenicznej egzystencji, niemieccy goście odwiedzili Obóz Koncentracyjny na Majdanku, spotkali się z uchodźcami z Ukrainy zamieszkałymi w Prawosławnym Domu Pomocy Społecznej w Lublinie oraz odwiedzili Ewangelicką Parafię pw. Świętej Trójcy w Lublinie.
Następnego dnia, 10 lipca bp dr Johann Schneider wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczył w Boskiej Liturgii sprawowanej przez arcybiskupa Abla w lubelskiej Katedrze Przemienienia Pańskiego. Po zakończonym nabożeństwie arcybiskup Abel pozdrowił gości z Niemiec, a bp. Johann Schneider w imieniu delegacji zwrócił się z dziękczynnym słowem do zebranego duchowieństwa i wiernych.

Autor ks. prot. Marcin Chyl
Fot. ks. prot. Jerzy Łukaszewicz, Sergiusz Fits

za: www.lublin.cerkiew.pl/aktual.php?id_n=1732

11 lipca 2022 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.