menu zamknij menu

Niedziela Palmowa w 2022r.

„Powszechne zmartwychwstanie przed swoją męką uwiarygodniając, z martwych wzbudziłeś Łazarza, Chryste Boże, przeto i my, jak hebrajskie dzieci, niosąc symbole zwycięstwa, śpiewamy Ci, Zwycięzco śmierci: Hosanna na wysokościach! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie!” – takim oto troparionem (krótkim hymnem liturgicznym wychwalającym celebrowane święto) rozpoczęliśmy świętowanie święta Wejścia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy (Niedzieli Palmowej).

Święto Wejścia Chrystusa do Jerozolimy wg. słów Sergiusza Bułhakowa określane powinno być symbolem przyszłego Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa a tym samym i nadziei ogólnego zmartwychwstania wszystkich ludzi żyjących w myśl nieograniczonej miłości Bożej. Takie rozpatrywanie myśli teologicznej ukazuje nieograniczone przywiązanie Boga w kierunku człowieka. Realną troskę o stworzenie i prawdziwą chęć opieki nad nim.  

W naszej sandomierskiej parafii 17.04. br., wsłuchując się w teksty liturgiczne odmienne od coniedzielnych, przeżywaliśmy radosne wejście Bogoczłowieka do Jerozolimy co podkreślił proboszcz parafii podczas homilii. Rozwijając myśl przyrównał euforyczne zachowanie ludności ówcześnie go witających, do dzisiejszej frekwencji zebranych wiernych jako ostatniego dzwonku do oczyszczenia dusz i ciał przed wejściem w Wielki Tydzień. Duchowny ukazał na troparion święta tożsamy z wydarzeniem przywrócenia do życia sprawiedliwego Łazarza, nie żyjącego od czterech dni przez Jezusa Chrystusa, jako zapowiedź wydarzeń odnoszących się na górze Golgota i złożeniu do grobu samego Boga i człowieka Jezusa Chrystusa.

Przed nabożeństwem kilkanaście osób przystąpiło do sakramentu spowiedzi po czym w trakcie Boskiej Liturgii do Sakramentu Eucharystii.

Po nabożeństwie ks. Marcin Chyl poświęcił świąteczne bazie wraz z przygotowanymi palemkami, po czym „przy krzyżu” każdemu z obecnych wręczył poświęcone gałązki.

Autor i foto: Daniel Dermanowskei

18 kwietnia 2022 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.