menu zamknij menu

VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

Po raz VIII Parafia Prawosławna pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu podjęła się organizacji Koncertu Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia.

Na VIII edycje zostały pierwotnie zaproszone dwa chóry: Pierwszy Chór Absolwentów Seminarium Duchownego w Poczajowie na Ukrainie oraz drugi chór Pieśni Karpackiej Widymo z Sanoka. Pierwszy chór, przez wzgląd na ograniczenia pandemiczne nie mógł dotrzeć, dlatego też by zachować równowagę tradycji dwóch chórów występujących w Sandomierzu, organizatorowi udało się zaprosić Kameralny Chór Sacrum z Lublina.

Oba chóry tak Widymo jak i Sacrum zaprezentowali zebranym interesującą dawkę kolęd i pieśni liturgicznych w różnych tradycjach, językach, kulturach. Pierwszy chór Widymo pod dyrygenturą Marainny Jara, przedstawił bliskie dla regionów Karpat „szczedriwki” i kolędy. Niektóre zapisane w konkretnych podkarpackich miejscowościach, co można odbierać jako gorliwość wiary mieszkańców gór, inne przez pryzmat mieszania kultur w dwóch językach ukraińskim i polskim tworzyły spójną całość. Drugi chór pod kierownictwem Angeliki Iwaniuk uraczył widownie współczesnymi kolędami w językach rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i polskim w odmiennych aranżacjach. Występ chóru Sacrum został podzielony na dwa bloki w którym to pierwszy poświęcony był hymnom liturgicznym związanym z okresem Bożego Narodzenia a drugi wspominanym kolędom.

Tegoroczna edycja zmusiła po raz pierwszy organizatora na zmianę pierwotnego miejsca koncertu. Przez okoliczność prac prowadzonych w Sali Rycerskiej w Zamku Królewskim, wydarzenie przeniosiono do Portu Kultury w prawobrzeżnej części Sandomierza.

Podmiotami zaangażowanymi w wydarzenie byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Sandomierz, Sandomierskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach. Patronaty Medialne: Telewizja STV, Radio Kielce, Radio Leliwa. Partnerami: Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej w Lublinie, Firma Telwolt, Grupa Robson, Fundacja Ziemi Sandomierskiej, ZYKO Chłodnictwo i Klimatyzacja, Producent Owoców Jacek Bryła, Cukiernia z Tradycją Iwona Jagiełło,

Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, Burmistrza Miasta Sandomierz Marcina Marca.

Na koncercie obecni byli Starosta Powiatu Sandomierskiego Marcin Piwnik i jego zastępca Paweł Niedźwiedź. Wydarzenie poprowadził kierownik Portu Kultury w Sandomierzu Krzysztof Kwiecień.

Link do całego koncertu https://fb.watch/aMNEZjrL6K/

Autor Daniel Dermanowski

Foto Aleksandra Tarno, Wojciech Chmiel

26 stycznia 2022 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.