menu zamknij menu

Męski chór św. Jerzego z Białegostoku na Boskiej Liturgii

Okres świąteczny związany z Bożym Narodzeniem, jest oczywistym czasem do gloryfikacji naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Czas w którym się znajdujemy, nieustannie odnosi się do pięknych tradycji związanych z kolędowaniem, z gremialnym zanoszeniem do naszych domów faktu przyjścia na świat Bogoczłowieka. Powyższe wydarzenia ze szczególnym akcentem obchodzone są w Sandomierzu, przez fakt organizacji koncertów kolędniczych, na które to przybywają do Królewskiego Miasta zespoły z innym miast i państw.

24 stycznia br., w Parafii Prawosławnej pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu, miała miejsce wyjątkowa Boska Liturgia. Jej odmienność związana była z obecnością męskiego chóru Parafii Prawosławnej pw. św. wielkomęczennika Jerzego Zwycięscy z Białegostoku, który to uczestniczył w kolejnych edycjach koncertów w Stalowej Woli i Sandomierzu.

W trakcie nabożeństwa, dostrzegalna była wyjątkowa melodyjna i uduchowiająca aura przez pryzmat aksamitnych głosów chóru. Precyzyjne przewodnictwo zespołem pod batutą lektora Romana Sacharczuka, wyniosło zgromadzonych na wyżyny modlitwy. Usłyszane hymny liturgiczne różnych kompozytorów, niewątpliwie ukazały modlącym, niesłyszalne do tej pory wykonania.

Po nabożeństwie zwrócił się do zebranych proboszcz parafii, ks. Marcin Chyl. Rozjaśniając zebranym fragment lekcji apostolskiej i ewangelicznej, odniósł się do początku nauczania Zbawiciela. Kontynuując homilię duchowny uwypuklił początek zbawiennej rzeczywistości jako Światło przychodzące do pogan i wszystkich niepoprawnie wierzących w Boga.

Na koniec Boskiej Liturgii duszpasterz, wyraził niecodzienne wyrazy wdzięczności goszczącym artystom. Podziękował, iż mimo panującej sytuacji chórowi udało się dotrzeć i zaszczycić swoimi talentami naszą społeczność. Proboszcz parafii pożyczył, by swoje talenty kreowali ze staranną uwagą przez pryzmat tego, że dzięki ich umiejętnościom, wierni odnajdują Boga, co jest niebywale ważnym aktem głoszenia Chrystusa w dzisiejszym świecie.

Tekst Daniel Dermanowski

Foto Włodzimierz Dermanowski

27 stycznia 2021 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.