menu zamknij menu

Wizyta pielgrzymów z Białegostoku i okolic

W dniu 07.09. br., Parafia Prawosławna pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu, gościła przeszło 50 osobową grupę pielgrzymów z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Supraśla i okolicznych miejscowości.

Pielgrzymi, z relacji uczestników przez kilka dni odwiedzili poszczególne Parafie Prawosławne w Polsce wyszczególniając w Warszawie budującą się Cerkiew pw. Hagia Sophia, po czym wizytowali w Radomiu w parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. W województwie świętokrzyskim odwiedzili parafię pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. Kolejnym punktem były Gorlice gdzie na uroczystościach upamiętniających świętego kapłana męczennika Maksyma Sandowicza (Gorlickiego), uczestniczyli w nabożeństwie Całonocnego Czuwania z czytaniem akatystu świętemu. Następnego dnia podróżujący uczestniczyli w Boskiej Liturgii, której przewodniczącym nabożeństwa był Ordynariusz Diecezji Lubelsko – Chełskiej, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy arcybiskup Abel. Po uroczystościach pielgrzymi odwiedzili małopolskie parafie w Gładyszowie, Wysowej Zdrój, Hańczową i Góre Jawor.

Ostatnim punktem przed powrotem do swoich domostw, była Parafia Prawosławna w Sandomierzu. Proboszcz Parafii ciepło przywitał wszystkich uduchowionych wycieczkowiczów, opowiadając o nowożytnej historii parafii prawosławnej w Królewskim Mieście. Ks. Chyl Marcin przybliżył obecnym dzisiejszy stan parafii, kanoniczny zasięg, misyjny charakter i rozjaśnił wiele innych kwestii odnoszących się do miejsca w jakim placówka służy prawosławnym wiernym. Szczególny wyraz zainteresowania zebrani przejawiali w historii zabytkowego ikonostasu wraz z ikonami.

Po posileniu w miejscowej kancelarii pielgrzymi wyrazili głęboką wdzięczność miejscowemu duchownemu, za możliwość odwiedzenia i zapoznania się ze strukturą parafii, problemach na tych terenach z jakimi proboszcz się boryka i za rzetelnie interesujące przedstawienie parafii okazując wyraz wdzięczności przez odśpiewanie radosnego mnohaja leta.

Organizatorem pielgrzymki była matuszka Maria Bogus, zaś opiekunem duchowym był ks. Jan Nikulin z Białegostoku. W trakcie wizytacji pielgrzymi otrzymali broszurkę o parafii w której zawarta jest szczegółowa przeszłość odnosząca się do pierwotnych Cerkwii w Sandomierzu jak i z okolicznych miejscowości.

Tekst i Foto: Denis Rzhepeckyi

8 września 2020 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.