menu zamknij menu

III Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Stalowej Woli

Po raz trzeci z błogosławieństwa abp Abla Ordynariusza Diecezji Lubelsko – Chełmskiej w województwie podkarpackim, mieście Stalowa Wola miał miejsce III Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia, który odbył się 25.01.br.

W Spółdzielczym Domu Kultury, zebrali się mieszkańcy Stalowa Wola, Nisko i okolicznych miejscowości. Społeczność zebrana z zainteresowaniem wsłuchiwała się w akordy chórów przybyłych na koncertowanie.  Pierwszy „Blagovist” należący do Cerkwii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Zabłociu (Ukraina) pod dyrygenturą Inny Golovoj. Drugi Chór Rodzinny Parafii Przymonasterskiej Zwiastowania NMP i św. Ap. i Ew. Jana Teologa w Supraślu pod batutą Matuszki Mirosławy Tichoniuk.

Wieczór kolęd rozpoczął dyrektor obiektu Józef Sroka, przybliżając obecnym historię tak pierwszego jak i drugiego chóru. Odmienne od codziennego sposoby wychwalania w kolędach narodzonego Bogoczłowieka w tradycji wschodniej, zebrały pełną salę. Każde wykonanie chóru uwieńczane było gromkimi wyrazami wdzięczności w postaci braw. Szczególnie doceniane były występy artystyczne najmłodszego grona z Supraśla, które to choreografią wprawiły w zdumienie obserwatorów. Różnorodność wiekowa w przypadku polskich wykonawców, ukazała wyjątkowy sposób wychwalania naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Zespół z Ukrainy zaprezentował interesujące pieśni, charakterystycznych dla wschodnich sąsiadów linii melodycznych, przedstawiając widowni odosobniony sposób kolędowania.

Na koniec spotkania proboszcz parafii ks. Marcin Chyl wyraził wdzięczność włodarzowi miasta, dyrektorowi wraz z pracownikami Spółdzielczego Domu Kultury. Słowa osobliwe skierował do publiczności dziękując za obecność i poświęcony czas, który nie został stracony, a kolejny raz ubogacił wszystkich duchowymi kolędami i pieśniami rozsławiającymi młodzieńca Boga Syna. Mimo zakończonych występów aplauz i prośba o przysłowiowy bis ze strony zebranych był tak duży, że artyści zostali zobowiązani po raz kolejny do wyjścia na scenę, by na początku oddzielnie a w ostateczności wspólnie zaśpiewać kolędy, co sprawiło spotęgowaną wdzięczność ze strony widowni.

Organizatorem wydarzenia była Parafia Prawosławna pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Parterami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Gmina Stalowa Wola, Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Autor i Foto: Hubert Konieczny

25 stycznia 2020 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.