menu zamknij menu

II Warsztaty ikonograficzne w Sandomierzu

Po raz drugi z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla, Ordynariusza Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, na przestrzeni minionego tygodnia od 18 do 23 listopada przy Parafii Prawosławnej pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu miały miejsce II warsztaty ikonograficzne.

Spotkanie rozpoczęło się molebnem, nabożeństwem dziękczynnym, celebrowanym przez proboszcza Parafii Prawosławnej w którym uczestniczyły zainteresowane osoby. W słowie skierowanym po nabożeństwie, duchowny podkreślił istotę czci ikony dla odradzającego się i powracającego tego pięknego, historycznego i chrześcijańskiego nurtu w dzisiejszym świecie. Kontynuując, zauważył że w rzeczywistości to miłosierny Bóg kieruje ręką piszącego, a piszący tylko udostępnia swoje ciało, serce i  dusze poprzez szczerą modlitwę. Następnie zebrani oddalili się do pobliskiej parafialnej kancelarii, gdzie miał miejsce wykład historyczny o początkach, istocie i wartości ikony na przestrzeni wieków. W nim prelegent podkreślił, że mimo tego, iż w sztuce malarskiej w zależności od okresu następuje zmiana myśli, trendów, kolorów i postaci przedstawianych, tak ikona jako praobraz pozostaje niezmienna i zawsze przekazuje najwyższe wartości.

Tegoroczne spotkanie miłośników pisania ikon, przebiegało w uduchowionej, spokojnej i wyciszającej atmosferze. Grupa 6 kobiet pod czujnym okiem Jana Grigoruka, mistrza ikonografii z Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, napisała swoje własne ikony. Część osób doświadczona ubiegłorocznymi warsztatami przystąpiła do bardziej skomplikowanych prac, inne po raz pierwszy, trzymając w rękach atrybuty malarskie przystąpiło do działania, co w żaden sposób nie stanowiło problemu by dokończyć i sfinalizować swoją pierwszą ikonę. Miłym akcentem i dostrzeżeniem warsztatów przez miejscowe media była wizyta dziennikarki z Radia Kielce, oddziału sandomierskiego, Radia Leliwa oraz innych.

Po niedzielnej Boskiej Liturgii ks. Chyl Marcin dokonał poświęcenia ikon, kiedy to ikony nabrały duchowego charakteru, po czym każdy swoją ikonę zabrał do miejsc codziennej egzystencji.

Organizatorem wydarzenia była Parafia Prawosławna w Sandomierzu, zaś podmiotami czynnie współpracującymi były miejscowe: Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Urząd Miasta Sandomierz, Fundacja Ziemi Sandomierskiej, Sandomierskie Centrum Kultury.

Więcej o warsztatach:

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/ii-warsztaty-pisania-ikon-w-sandomierzu-powstalo-kilka-niezwyklych-prac/ar/c1-14603629

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-95138

https://leliwa.pl/sandomierz-warsztaty-pisania-ikon-w-parafii-prawoslawnej/

Autor: Denis Rzhepeckyi

Foto: Autor, Ewa Chyl, ks. Chyl Marcin

25 listopada 2019 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.