menu zamknij menu

Niedziela po Święcie Podwyższenia Krzyża Pańskiego i poświęcenie nowych utensyliów liturgicznych

W pierwszą niedzielę 30.09. br., po święcie Podwyższenia Krzyża Pańskiego w naszej Parafii miało miejsce nie codzienne wydarzenie. Nietypowość uroczystości związana była z poświęceniem nowych utensyliów liturgicznych przeznaczonych do Parafii Prawosławnej pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu.

Na zakończenie Boskiej Liturgii proboszcz parafii dokonał poświęcenia kielicha (cs. czasza), pateny (cs. diskos), gwiazdy (cs. zwiezdicy), wraz z elementami wyposażenia liturgicznego. Nowy nabytek został ofiarowany przez jednego z duchownych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który prosił o zachowanie swojej anonimowości.

W homilii skierowanej do zgromadzonych przybliżony został sens czytanych słów ewangelicznych odnoszących się do wartości św. Krzyża w naszym życiu. Duchowny podkreślił ważność święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego jako, tego który tylko z innymi dwoma świętami: Bożym Narodzeniem i Chrztem Pańskim, posiada tzw. niedziele przed i po święcie. Tym samym ks. Chyl Marcin zaakcentował szczególność wydarzenia. Kontynuując homileta ukazał wzór godnego czynienia znaku krzyża na swoich ciałach, jako wyrazu naszej wiary w Trójjedynego Boga. Negatywnie odniósł się do  chaotycznie i niedbale nakładających znak krzyża na swoich duchowo – materialnych ciałach, czyniąc sobie szkodę, gdyż taki gest w żaden sposób ich nie uświęca. Kończąc pouczające słowo, duchowny ujął kilka porównań z tekstów liturgicznych święta jak i okresu po nim. Nakreślił wiernym jaskrawą istotę tak wydarzenia, jak i nie odłącznej pamięci i chluby o Świętym Krzyżu na, którym Zbawiciel Jezus Chrystus poniósł śmierć za odkupienie naszych grzechów.

Wszystkim, którzy chcieli by wesprzeć czy to finansowo, czy też ofiarowując dla świątyni niezbędne elementy, proszeni są o kontakt z Proboszczem Parafii w Sandomierzu, lub bezpośrednio na stronie pobierając numer konta parafialnego. Za wszelką dobroć serca szczere Spasi Gospodi.

 

Autor. Dionizy Rzepeckij

Fot. Konstanty Czabaniuk

 

30 września 2018 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.