menu zamknij menu

Wizyta młodzieży z Białegostoku

W piątkowy poranek dnia 11.05., br., w Parafii Prawosławnej w Sandomierzu miało miejsce dziękczynne nabożeństwo (moleben), którego uczestnikami była młodzież wraz z pedagogami z Zespołu Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami dotarli do Królewskiego Miasta Sandomierz w przed dzień 10 maja. Czwartkowe popołudnie zostało zarezerwowane dla atrakcji turystycznych tego interesującego grodu. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć serce miejscowości, Stare Miasto ale także i Podziemną Trasę Turystyczną, czyli system dawnych czternasto i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe, licząca 470 metrów. Wąwóz Królowej Jadwigi, który jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji krajobrazowo-przyrodniczych Sandomierza i jednocześnie najbardziej popularną trasą spacerową w mieście. Wąwóz powstawał przez stulecia. Woda cierpliwie żłobiła w miękkiej lessowej glebie urokliwy „tunel”. Wąwóz liczy 500 metrów, a jego wysokie ściany sięgają 10 metrów. Po obu stronach piętrzy się bujna roślinność. Spacerując wąwozem, podziwiać można wystające z ziemi, splatane korzenie drzew oraz pochylające się ku sobie zielone gałęzie, dzięki którym na całej trasie panuje niesamowita, tajemnicza atmosfera. To wszystko tworzy niezwykłą scenerię tego miejsca. Kolejną atrakcją było „Ucho Igielne” – ostatnia istniejąca furtka w murach obronnych Sandomierza. Następnym punktem była panorama lewobrzeżnej części miasta wraz z widokiem na rzekę Wisła z pozycji Zamku Kazimierzowskiego i wiele innych .

Nie codzienność pobytu gości z Podlasia złączyła się z kilku dniową wizytą aktorów z serialu „Ojciec Mateusz”. Uczniowie zwiedzając miasto, natrafili na możliwość osobistego poznania aktorów, zwrócenia uwagi na ich pracę zawodową ale także i na pamiątkowe zdjęcia.

Przed nabożeństwem ks. Marcin Chyl, opowiedział o historii parafii tak nowożytnej jak i tej sięgającej czasów ziemskiego życia patronów świątyni, będących również patronami szkoły w której dzieci pobierają naukę. Duchowny zaakcentował historyczną wartość ikonostasu wyszczególniając najstarsze ikony w nim umieszczone. Po nabożeństwie głos w imieniu Dyrekcji ZSN św. św. Cyryla i Metodego w  Białymstoku zabrała Matuszka Ewa Siegień. W swoim słowie wyraziła wdzięczność proboszczowi parafii za ciepłe i życzliwe przyjęcie, sympatyczną atmosferę oraz celebrację molebna, którym to wszyscy rozpoczynamy dzień. Kontynuując, podkreśliła wartość życia w diasporze jako szczególny trud posługi duszpasterskiej niejednokrotnie bardzo skomplikowanej.

Na zakończenie wizyty ojciec Marcin podziękował tak pedagogom jak i młodzieży, za chęć wizyty w Cerkwii i uczestnictwo we wspólnej modlitwie. Pożyczył zebranym, by czas spędzony na ziemiach świętokrzyskich, przyniósł w serca radość, bogactwo nowo poznanych miejsc, ale także i wiedzę. Podczas całowania krzyża każdy otrzymał broszurkę informacyjną o historii Parafii Prawosławnej w Sandomierzu.

Autor Ewa Chyl

Zdjęcia Ewa Chyl, ks. Marcin Chyl

 

 

11 maja 2018 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.