Niedziela Palmowa 2018 « Prawosławna Parafia Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu
menu zamknij menu

Niedziela Palmowa 2018

Rokrocznie tydzień przed świętem świąt Paschą Chrystusową, troskliwa matka nasza Święta Cerkiew Prawosławna, przygotowuje swoich wiernych do tego ponadczasowego wydarzenia, poprzez celebracje uroczystości związanych z Wejściem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

Wszyscy czterej ewangeliści przekazują treść niniejszych wydarzeń. Gdy podczas cudownego wskrzeszenia z martwych nieżyjącego od czterech dni św. Łazarza, sześć dni do Paschy, Zbawiciel udał się do Jerozolimy gdzie ówczesne społeczeństwo ze szczególną euforią witają Go. Faryzeusze i uczeni w piśmie będąc oburzeni na Jezusa Chrystusa, za to że wzbudzał lud naprzeciw tendencjom i tradycjom ukształtowanym w ówczesnym środowisku. Efektem niezadowolenia pseudo nauczyli, był plan pojmania i zabicia nie tylko Bogoczłowieka, ale i także św. Łazarza, jak przekazuje nam Ewangelia wg. św. Jana (12, 10). Jednak początkowy plan starszyzny żydowskiej nie znalazł uznania w tamtejszym narodzie, gdyż ci wyrażając swoją aprobatę wchodzącemu, ścielili na drodze swoją odzież, ścinając palemki i wierzby rzucali je pod nogi oślęcia na którym siedział Mesjasz. Wierząc w siłę Nauczyciela prosty naród, był gotowy uznać Go za Króla i odkupiciela. Jednak i ten sam naród za kilka dni wykrzykiwał „ukrzyżuj Go, ukrzyżuj Go”.

W sandomierskiej świątyni w dzień święta również zebraliśmy się by modlitewnie wspomnieć poniższe wydarzenie. W sam dzień święta wpisanego w charakter 12 najważniejszych świąt roku liturgicznego, parafianie przystąpili do sakramentów spowiedzi i Eucharystii, przygotowując swoje ciało i duszę do przeżywania Wielkiego Tygodnia i samej Paschy Chrystusowej.

Wzorem lat ubiegłych z grupą parafian uczestniczyliśmy w lubelskiej cerkwi katedralnej, w sakramencie Namaszczenia Świętymi Olejami. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, ks. Mitrat Andrzej Łoś. Asystującymi duchownymi byli ks. Mirosław Wiszniewski, ks. Jerzy Łukaszewicz, ks. Wiaczesław Skiepko, ks. Damian Shvets, ks. Andrzej Konachowicz, ks. Marcin Chyl i ks. Jarosław Szczur. Ilość kapłanów jest ściśle określona przez tradycję i zawsze powinna odnosić się do liczby siedem. W ołtarzu arcypasterskie modlitwy wznosił Ordynariusz Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, abp Abel. W słowie do zgromadzonych zwrócił się ks. dr Andrzej Konachowicz. W homilii przybliżył wiernym apostolskie usankcjonowanie, które odnajdujemy w Liście św. Jakuba, brata Pańskiego. Rozszerzając wypowiedź, odniósł się do istoty sakramentu, akcentując konieczność  przystępowania, do niego przez wszystkich potrzebujących uzdrowienia z niemocy fizycznych i cielesnych. Kaznodzieja podkreślił, wyjątkowy czas sprawowania misterium, które wprowadza nas w czas Wielkiego Tygodnia, a dla naszego dobra duchowego nie może być nic bardziej oczyszczającego i umacniającego.

autor. Ludmiła Zwieriewa

foto. Grzegorz Yasin, Aleksander Yasin, Konstanty Czabaniuk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 kwietnia 2018 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*