menu zamknij menu

Niedziela Palmowa 2018

Rokrocznie tydzień przed świętem świąt Paschą Chrystusową, troskliwa matka nasza Święta Cerkiew Prawosławna, przygotowuje swoich wiernych do tego ponadczasowego wydarzenia, poprzez celebracje uroczystości związanych z Wejściem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

Wszyscy czterej ewangeliści przekazują treść niniejszych wydarzeń. Gdy podczas cudownego wskrzeszenia z martwych nieżyjącego od czterech dni św. Łazarza, sześć dni do Paschy, Zbawiciel udał się do Jerozolimy gdzie ówczesne społeczeństwo ze szczególną euforią witają Go. Faryzeusze i uczeni w piśmie będąc oburzeni na Jezusa Chrystusa, za to że wzbudzał lud naprzeciw tendencjom i tradycjom ukształtowanym w ówczesnym środowisku. Efektem niezadowolenia pseudo nauczyli, był plan pojmania i zabicia nie tylko Bogoczłowieka, ale i także św. Łazarza, jak przekazuje nam Ewangelia wg. św. Jana (12, 10). Jednak początkowy plan starszyzny żydowskiej nie znalazł uznania w tamtejszym narodzie, gdyż ci wyrażając swoją aprobatę wchodzącemu, ścielili na drodze swoją odzież, ścinając palemki i wierzby rzucali je pod nogi oślęcia na którym siedział Mesjasz. Wierząc w siłę Nauczyciela prosty naród, był gotowy uznać Go za Króla i odkupiciela. Jednak i ten sam naród za kilka dni wykrzykiwał „ukrzyżuj Go, ukrzyżuj Go”.

W sandomierskiej świątyni w dzień święta również zebraliśmy się by modlitewnie wspomnieć poniższe wydarzenie. W sam dzień święta wpisanego w charakter 12 najważniejszych świąt roku liturgicznego, parafianie przystąpili do sakramentów spowiedzi i Eucharystii, przygotowując swoje ciało i duszę do przeżywania Wielkiego Tygodnia i samej Paschy Chrystusowej.

Wzorem lat ubiegłych z grupą parafian uczestniczyliśmy w lubelskiej cerkwi katedralnej, w sakramencie Namaszczenia Świętymi Olejami. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, ks. Mitrat Andrzej Łoś. Asystującymi duchownymi byli ks. Mirosław Wiszniewski, ks. Jerzy Łukaszewicz, ks. Wiaczesław Skiepko, ks. Damian Shvets, ks. Andrzej Konachowicz, ks. Marcin Chyl i ks. Jarosław Szczur. Ilość kapłanów jest ściśle określona przez tradycję i zawsze powinna odnosić się do liczby siedem. W ołtarzu arcypasterskie modlitwy wznosił Ordynariusz Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, abp Abel. W słowie do zgromadzonych zwrócił się ks. dr Andrzej Konachowicz. W homilii przybliżył wiernym apostolskie usankcjonowanie, które odnajdujemy w Liście św. Jakuba, brata Pańskiego. Rozszerzając wypowiedź, odniósł się do istoty sakramentu, akcentując konieczność  przystępowania, do niego przez wszystkich potrzebujących uzdrowienia z niemocy fizycznych i cielesnych. Kaznodzieja podkreślił, wyjątkowy czas sprawowania misterium, które wprowadza nas w czas Wielkiego Tygodnia, a dla naszego dobra duchowego nie może być nic bardziej oczyszczającego i umacniającego.

autor. Ludmiła Zwieriewa

foto. Grzegorz Yasin, Aleksander Yasin, Konstanty Czabaniuk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 kwietnia 2018 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.