menu zamknij menu

I Koncert Kolęd i Hymnów Prawosławnych w Stalowej Woli

21.01.,br. w Stalowej Woli miał miejsce koncert związany z wychwalaniem nowonarodzonego Zbawiciela w kolędach i hymnach prawosławnych, dla mieszkańców Stalowej Woli.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Parafię Prawosławną pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu.

Na wstępie dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli Jerzy Sroka, gdzie miało miejsce przedsięwzięcie, przedstawił rys historyczny pierwszego jak i drugie zespołu. Przybliżył zebranym podstawowe informacje o chórach razem z dotychczasowymi osiągnięciami. Prowadzący przekazał wdzięczność proboszczowi Parafii Prawosławnej w Sandomierzu ks. Marcinowi Chylowi, za organizację tego rodzaju wydarzenia.

Po raz pierwszy społeczność mieszkańców Stalowej Woli, mogła wsłuchiwać się w przepiękne wykonania zespołu Chóru Państwowej Artystycznej Szkoły Dziecięcej w Parachońsku. Dzieci i młodzież ukazały zebranym niecodzienne wydarzenie. Charakterystycznym dla grupy z Białorusi, były specjalnie przygotowane stroje, choreografia, tańce artystyczne i co najważniejsze przepiękny śpiew. Goście z zagranicy zaprezentowali utwory w języku narodowym, ale też i w językach, polskim i ukraińskim. Po każdym wykonaniu artyści otrzymywali gromkie brawa. Drugim był Męski Chór Wojskowy „Stratos”, którego dyrygentem jest ks. prot. kpt. Łukasz Godun. Chórzyści wykonali kolędy i hymny liturgiczne w różnych językach słowiańskich. Szczególny aplauz zdobyły wykonania partii solowych.

Na zakończenie uroczystość podsumował Proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu. Podkreślił w swoim słowie, potrzebę organizacji tego rodzaju wydarzeń, ukazujących jedność naszego społeczeństwa w różności kulturowej. Podziękował chórzystom i dyrygentom za ucztę duchową unoszącą ciało i ducha na wyżyny niebiańskie. Szczególnie ciepło ks. Chyl odniósł się do publiczności zebranej na koncercie. Wyraził nadzieję, że w przyszłości uda się kontynuować wysławianie Bogomłodzieńca w wschodniej kulturze kolędowania.

Patronat nad I Koncertem Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Stalowej Woli objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wydarzenie zostało wsparte przez Urząd Miasta Stalowa Wola i Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego.

Tutaj można obejrzeć występ chóru z Białorusi, zapisanego przez miejscową telewizję.

Dodatkowe informację o występach tutaj.

Autor Andrzej Bogdan

Foto Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 stycznia 2018 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.