menu zamknij menu

Liturgiczne uroczystości w Cerkwii w Sandomierzu

21 stycznia br., w Cerkwii pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu miała miejsce wyjątkowa Boska Liturgia. Niezwykłość nabożeństwa była nacechowana wydarzeniami związanymi z IV Koncertem Kolęd i Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu o którym wspominaliśmy tutaj.

Podczas nabożeństwa wierzącym upiększał modlitwę Chór Wojskowy „Stratos” pod dyrygenturą ks. prot. kpt. Łukasza Goduna.

Na „zapryczastnom” obecni w świątyni parafianie i sympatycy, mogli usłyszeć przepiękne kolędy w wykonaniu Chóru Państwowej Artystycznej Szkoły Dziecięcej w Parachońsku.

Na koniec nabożeństwa proboszcz parafii w homilii podkreślił czas w jakim się znajdujemy. Rozszerzając myśl, zaakcentował spójność Bożego Narodzenia, Nowego Roku – Obrzezania Pańskiego i Chrztu Pańskiego jako świąt uzupełniających i wypełniających się nawzajem. Duchowny nawiązał do treści czytanej Ewangelii, związanej z rozpoczęciem nauczania Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Rozwijając treść kazania proboszcz zaznaczył, iż mimo radosnej celebracji zimowych świąt, rytm liturgicznego ustawu, stopniowo zaczyna już nas przygotowywać do święta świąt Paschy Chrystusowej, poprzez tzw., niedziele przygotowawcze do Wielkiego Postu, którą pierwsza jest niedziela o Zacheuszu, opisująca szczególne pragnienie zobaczenia Zbawiciela własnymi oczyma z poziomu gałęzi drzewa.

W słowach końcowych proboszcz wyraził głębokie uznanie dla dyrygentów chórów, za przybycie do Sandomierza i uczestnictwo w Boskiej Liturgii. Kontynuując duchowny ze szczerego serca pozdrowił chórzystów z Białorusi i z Polski składając na ręce dyrygentów braterskie pozdrowienie i szczere uznanie, za tą ucztę duchową, której byliśmy świadkami.

Autor i foto, Ewa Chyl

 

23 stycznia 2018 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.