menu zamknij menu

Koncert chóru „Perfectum” w Stalowej Woli.

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Abla, Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego 26.05. w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli, miał miejsce koncert męskiego chóru „Perfectum” z Kijowa.

Na wstępie głos zabrał dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli Józef Sroka. W słowie wstępnym przywitał zebranych gości: organizatora Parafię Prawosławną w Sandomierzu w osobie proboszcza oraz podmioty współodpowiedzialne. Kontynuując przedstawił sylwetkę grupy oraz osiągnięcia.

Akordy wykonywane przez zespół związane były z tematyką liturgiczną i ludową. Zaprezentowane utwory można było usłyszeć w kilku językach: ukraińskim, rosyjskim, hebrajskim, włoskim i polskim. Entuzjazm wywołany pięknem prezentowanych wykonań, wielokrotnie został wyrażany poprzez intensywność oklasków i gromkie okrzyki.

Na zakończenie głos zabrał proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu. Podkreślił piękno liturgicznego śpiewu cerkiewnego, jako szczególny wyraz uwielbienia najwyższego Boga. Przytoczył kilka cytatów świętych Ojców odnoszących się do muzyki i śpiewu cerkiewnego i liturgicznego. Wyraził wdzięczność włodarzowi miasta Stalowa Wola za możliwość zorganizowania koncertu i wszelką przychylność. Duchowny wyraził nadzieję, że uda się w przyszłości zorganizować podobne wydarzenia, które będą służyć społeczności prawosławnej zamieszkałej na terenie miasta i wszystkim jego mieszkańcom.

Koncert został zorganizowany przy wsparciu Prezydenta Miasta Stalowa Wola, Lucjusza Nadbereżnego.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia Prawosławna pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu oraz Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli.

Autor: Dionizy Rzepeckij

foto: Dionizy Rzepeckij i Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli.

  

27 maja 2017 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.