menu zamknij menu

III Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia

22.01. br., po raz kolejny licznie zebrani mieszkańcy Królewskiego Miasta Sandomierz, spotkali się na Zamku Królewskim w Sali Rycerskiej, by uczestniczyć w III Koncercie Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia.

W tegorocznej edycji wystąpiły dwa chóry. Pierwszy z Ukrainy, Studencki Narodowy Chór Akademii Ostrogskiej, pod batutą pani Julii Poloninki. Członkowie chóru to profesorowie oraz studenci, którzy nie są na co dzień związani profesjonalnie z muzyką. Chór ma na swoim koncie kilkanaście nagród i wyróżnień międzynarodowych. Drugim był Męski Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, pod dyrygenturą pana prof. dr hab. Włodzimierza Wołosiuka. W trakcie występu pierwszy chór wykonał charakterystyczne kolędy w języku ukraińskim, specyficzne dla swojego regionu. Drugi chór zaprezentował kolędy i hymny w językach: polskim, białoruskim, ukraińskim i rumuńskim. Partie solowe wykonali: tenor Bogdan Kuźmiuk, bas Adam Tomaszewski i tenor Jakub Grabowski. Oklaski towarzyszące wszystkim utworom, a w szczególności ich intensywność po indywidualnych występach, świadczyły o profesjonalizmie tak dyrygentów, jak i chórzystów.

Rokrocznie wydarzenie zbiera nie tylko wyznawców prawosławia, ale i sympatyków. Sala Rycerska była wypełniona po brzegi, co świadczy o pożyteczności i szerokim zainteresowaniu przez lokalną społeczność.

Kończąc koncert, proboszcz Parafii Prawosławnej podziękował dla arcybiskupa Abla, za błogosławieństwo na organizację niniejszego wydarzenia i wszelką pomoc. Nie zabrakło słów wdzięczności dla Burmistrza Miasta Sandomierz, pana Marka Bronkowskiego, który życzliwie troszczył się o wzorową organizację spotkania. Wyrazy uznania  ks. Marcin Chyl skierował dla poszczególnych podmiotów i prywatnych osób, dzięki którym udało się zorganizować to kolędnicze spotkanie, przynoszące dla województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego szeroki oddźwięk.

Organizatorami uroczystości byli Urząd Miasta Sandomierz i Parafia Prawosławna pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Partnerami: Sandomierskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, pan Adam Jarubas i Burmistrz Miasta Sandomierz, pan Marek Bronkowski. Wydarzenie prowadziła pani Marta Szpyrek.

Foto: Andrzej Gacman

Autor. Ewa Chyl
24 stycznia 2017 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*