menu zamknij menu

Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu

Ostatni weekend miesiąca maja w Królewskim Mieście Sandomierz został zarezerwowany dla bogatej kultury Kościoła Prawosławnego. 28 maja (sobota) w Katolickim Domu Kultury pw. św. Józefa, Parafia Prawosławna zorganizowała koncert. Obszerniej o wydarzeniu można zobaczyć tutaj.

 

Główne uroczystości miały miejsce w piątą niedzielę po Wielkanocy, 29 maja w Cerkwii Prawosławnej w Sandomierzu. Na obchody święta parafialnego pw. św. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego przybył arcybiskup Abel, który przewodniczył świątecznej Boskiej Liturgii. Koncelebransami byli ks. prot. Jerzy Łukaszewicz, wikariusz lubelskiej parafii katedralnej, ks. Wadim Sztemburskij, protodiakon protokatedralnej parafii w Chełmie wraz z miejscowym proboszczem. Na nabożeństwie był obecny Burmistrz Królewskiego Miasta Sandomierz, pan Marek Bronkowski, sympatyk parafii.

 

Przed głównym wejściem parafianie przywitali Ekscelencję tradycyjnym chlebem i solą, wyrażając wdzięczność za przybycie na święto parafialne. W wejściu do świątyni proboszcz parafii witając hierarchę, poprosił o święte arcypasterskie modlitwy, by za wstawiennictwem patronów, miłosierny Bóg zesłał swoje błogosławieństwo, na całą wspólnotę, zgromadzonych wiernych i przybyłych sympatyków.

 

W homilii do wiernych, arcybiskup odniósł się do odczytanej lekcji Ewangelii opisującej postać Samarytanki, proszącej Chrystusa o wodę ze studni Jakubowej. W drugiej części homilii hierarcha w języku ukraińskim, przytoczył żywot świętych braci, akcentując ich trud na niwie misjonerskiej działalności. Kontynuując, wskazał na fakt ziem sandomierskich, jako tych które razem z południową częścią naszej ojczyzny sto lat wcześniej niż oficjalna data chrztu Polski, przyjęły wiarę chrystusową obrządku bizantyjskiego.

 

Podczas nabożeństwa śpiewał chór Katedralnej Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Równem, który swoim potencjałem wyniósł zgromadzonych na wyżyny duchowe.

 

W słowie kończącym uroczystości, hierarcha podziękował proboszczowi parafii za trud włożony w organizację święta parafialnego, matuszce za coniedzielne prowadzenie chóru oraz całej wspólnocie za zaangażowanie w życie parafii. Arcybiskup życząc dalszej gorliwości parafianom, nakreślił by wzorowali się na patronach świątyni oraz byli żarliwymi orędownikami wiary prawosławnej.  Wyrazy szczególnej wdzięczności hierarcha skierował całemu chórowi na ręce dyrygenta „Woskresinnia” pana Aleksandera Odynca.

 

Po liturgicznych uroczystościach wszyscy zgromadzeni wierni razem z chórem, oddalili się na parafialne podwórze, by pokrzepić swoje fizyczne siły przygotowanym poczęstunkiem.

 

Foto Elżbieta Krempa

Autor ks. Marcin Chyl

DSC_6132_resize

DSC_6166_resize

DSC_6168_resize

DSC_6174_resize

DSC_6182_resize

DSC_6184_resize

DSC_6186_resize

DSC_6187_resize

DSC_6190_resize

DSC_6198_resize

DSC_6199_resize

DSC_6200_resize

DSC_6205_resize

DSC_6206_resize

DSC_6207_resize

DSC_6208_resize

DSC_6214_resize

DSC_6224_resize

DSC_6226_resize

DSC_6230_resize

DSC_6235_resize

DSC_6241_resize

DSC_6249_resize

DSC_6252_resize

DSC_6256_resize

DSC_6281_resize

DSC_6284_resize

DSC_6288_resize

DSC_6292_resize

DSC_6303_resize

DSC_6315_resize

DSC_6318_resize

31 maja 2016 | Bez kategorii | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*